Uus teenus
0
Varasemad hinnangud puuduvad
Seebi keetmine
25.00€ / inimene
Läbi müüdud!
Kirjeldus

Traditsioonilise seebi keetmine toimub taluõuel ning erineb tänapäeval tehtavast külmseebist. 

 

Protsess näeb välja järgmine: tükeldame kirvega sea lahtise ehk ploomirasva, ajame potis keema, lisame seebikivi ja keedame seebi valmis. Saame kollakasvalge seebi. Võime kuni pool vormi täis valada, lisame vaigu või tõrva. Tõrvaseebi saab kohe valgele peale valada, vaiku on vaja tunnike keeta ja läbi sõela vormi villida. Kuna tõrva oskab pea igaüks valada, soovitan valida vaigu kui sõltumatu lisandi, mida kogume lähimetsast. Alati on neid, kes jääks tuld valvama ja neid, kes vaiku koguvad. Kui vaiku saab palju, palun ülejäägi endale ning pakun vastutasuks ka vaigusalvi keetmise samal ajal.

 

Seebiks saab searasv, kuna naabruskonnas jääb seda lihtsalt üle kuid kindlasti ka traditsiooni ja hinna pärast. (Omal ajal oli rasv, seega seep väga kõrges hinnas, tänapäeval keedame seepi tegelikult kõrge väärtusega toidust.) Võime keeta nii valget seepi kui lisada nahaprobleeme ennetavaid lisandeid nagu Rikka Ivvani talus aetud männitõrva kui eelnevalt tunni jooksul kogutud kuusevaiku. Toime on neil sama, lõhn väga erinev. Tõrvaseep lõhnab tugevalt suusavabriku järgi, vaiguseep on õrna laanemetsa lõhnaga. Kumbki lõhn nahale püsima ei jää. Mõlema seebiga saab pesta kõike: kaminaklaasist titemähkmeteni. Pead pesta kuni krudiseb ning jahedasse loputusvette lisada sorts õunaäädikat. Peseb edukalt maha ka juuksevärvi. Kes kasutavad, need kiidavad.

Vaigusalv on traditsiooniline mädaeemaldaja nahahaavade ümbert. Inimestelt on tulnud tagasisidet ka sääsepeletuseks, kõvade korpade pehmendamiseks, psoriaasi leevenduseks, huulepalsamiks, saapamäärdeks, eriti kuiva naha hooldusel, hemarroidivalu korral.

Seebikeetmiseni!

Palun võta kaasa pooleliitrine alumiiniumivaba tetrapakend.

Mu õue peal võib olla tuuline, õiged riided selga!

Teenus sisaldab
Pool liitrit värsket seepi kodus kuivatamiseks
Seebi valmistamise töötuba
Lihtsat lõunasööki
Oluline teada
Tegevus toimub õues. Mu õue peal võib olla tuuline, õiged riided selga!
Palun võta kaasa pooleliitrine alumiiniumivaba tetrapakend.
Kohapeal on võimalik kaasa osta valmis tõrva- või vaiguseepi ja -salve
Ajaskaala
4-5 tundi
Teenuse kestus
4-5 tundi
Toimumiskoht
Kivioru, Sulbi, SETOMAA
Minimaalne osalejate arv
5
Maksimaalne osalejate arv
12
Suhtluskeeled
ENG
EST
RUS
Seebi keetmine
Kairi Orav, Kivioru talu perenaine, ürgrättsepp
MTÜ Maakad

Olen rätsep ja käsitööõpetaja, Virumaa vadjalane, kultuuripõgenik. Töötasin pikalt Tallinnas, Kivioru talus Setomaal elan alates oktoobrist 2019. 

Mul on kõrged nõudmised materjali ja tööriistade valikul. Suure au sees on taaskasutus- meid ümbritsevate asjade vähendamine nende ümbertöötlemise kaudu, kellegi jääkide ärakasutamine, nulljäägiga toodete väljatöötamine, vajaduspõhine laiahaardeline tarbekäsitöö. Igal tegevusel peab olema mõte, uue eseme tegemisel mõtlen pikalt, kas vajan või ainult soovin seda.     
Elan majas, mis sobib koduste koolituste läbiviimiseks ning meistriõppeks. Alumine korrus on töökoda, kus on teljed, õmblusmasinad ja suur laud. Saan pakkuda ka ööbimist ja suitsusauna.
Kuigi suudan koolitada inimesi laias käsitöö valdkonnas (rõivaste joonistamisest  seebi keetmiseni, (olen seda 15 a teinud kuid õpin veelgi!)) ning oman kogemust õpetamisel erinevate  õppekavadega, sh tööl kurtidega, pean enda jaoks olulisimaks rahvuslikku õmblemist. Alustasin muuseumides leiduvatest pikkadest pükstest õmblusjuhendite koostamist. Valminud on kolm pikkade arhailiste lõigetega pükste õmblusjuhendit "Seto kaadsad", "Mulgi kortspersega kaltsad" ja "Hargla lakaga püksid", kus annan esmased juhised ka püksikanga kudumiseks. Olen ürgrättsepp, mind huvitavad endiste aegade rõivad.

Loe edasi
5 inimest x 25€ = 125€